Polski
logotype

PŁYTY DOSTĘPNE NA WWW.FOLK24.PL

image1 image2 image3

Make music not war

Nowy Album CD Marii Pomianowskiej wydany przez MIK

W połowie grudnia 2014 roku w Warszawie, na zakończenie obchodów Roku Oskara Kolberga został wydany przez Mazowiecki Instytut Kultury przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego Album CD ZKolbergiem po Afryce i Azji. Multi Culti Orkiestra Marii Pomianowskiej. Make music not war.

Ten oryginalny Album jest zapisem części wspaniałej, 30-letniej podróży muzycznej wybitnej polskiej multiinstrumentalistki Marii Pomianowskiej po krajach Afryki i Azji. Płyta dokumentuje niezwykłe muzyczne fuzje, afrykańsko - polskie i azjatycko - polskie, których istotę stanowią tradycja polskiej kultury ludowej oraz tradycje krajów odwiedzanych przez polską artystkę w latach 2011-2014. Wszystko rozpoczęło się w Egipcie podczas tzw. Wiosny ludów. Maria Pomianowska  uczyła wówczas  lokalną ludność wybranych mazowieckich pieśni i tańców. W rezultacie powstała swoista międzykontynentalna i międzykulturowa Orkiestra Marii Pomianowskiej.

 

Test Muz

{allmusicplayer file=muzyka/05%20Back%20In%20Black.mp3}

Dwugłowy Smok Pomianowska & Kinior

Materiał płyty, to emocjonalne improwizacje Marii Pomianowskiej, wykonywane wokół tradycyjnych melodii polskich i orientalnych, na starych instrumentach smyczkowych (suka biłgorajska, fidel płocka), podparte ambientowymi szerokimi podkładami Włodzimiera "Kiniora" Kiniorskiego. Elektronika nie stanowi tu jedynie biernego tła, ale nadaje charakter i barwę prostym melodiom, będąc ich swoistym uzupełnieniem czy pokazując je w nieznanym do tej pory świetle. Znalazła się tu znana już wszystkim "Matula", tradycyjna "Lipeńka", a album zamyka skoczna orientalna melodia, w której zachwyca archaiczny śpiew. Część kompozycji, brzmieniowo dopełnia miękki saksofon Kiniora, który wcielił się tu w rolę muzycznego "dopowiadacza", pomocnika i współtowarzysza Pomianowskiej. Album "Smok Dwugłowy"  to propozycja cechująca się przede wszystkim świeżością. Artyści łączą tu elementy new wave'u, ambientu, muzyki etnicznej i jazzu, dodając w temacie etno-jazzu coś nowego - własne osobowości i fascynacje, wyraźnie w tym materiale zaznaczone.

 

Lutosłowianie

 

CD „OrkiestraMarii PomianowskiejLutoSłowianie na szlaku Festiwalu Mazowsze w Koronie”, Mazowiecki Instytut Kultury 2014.

Płyta jest rejestracją koncertowego tournée, powołanej w 2013 roku, Orkiestry Marii Pomianowskiej LutoSłowianie podczas 10. Jubileuszowej edycji Festiwalu Mazowsze w Koronie. LutoSłowianie wystąpili w historycznych, zabytkowych wnętrzach w Oleksowie, Chorzelach, Szreńsku, Otwocku, Myszyńcu i Sokołowie Podlaskim. „Jest to kolejny autorski program wybitnej, multiinstrumentalistki Marii Pomianowskiej,  po wcześniejszych, znanych Jej projektach „Chopin na 5 kontynentach” czy „Zapomniany dźwięk. Tekla Bądarzewska”, ukazujący tym razem muzykę jednego z czołowych kompozytorów XX wieku, Witolda Lutosławskiego przez pryzmat oczekiwań współczesnego odbiorcy. Na płycie zamieszczono studyjne nagrania LutoSłowian (Mała suita, Bukoliki, Melodie ludowe Witolda Lutosławskiego oraz melodie ludowe z Mazowsza, Biłgorajskiego i Opoczyńskiego opracowane przez Marię Pomianowską”.

Wykonawcy:

Maria Pomianowska –vocal, suka bilgorajska, suka mielecka, fidel płocka, opracowanie muzyki, kier.

Paweł Betley –flety, nagranie, mastering

Katarzyna Kamer – suka biłgorajska

Bartłomiej Pałyga – wspak, drumla

Dima Gorelik – gitara

Hubert Giziewski –akordeon

Wojciech Lubertowicz - bębny